KESK’ten basına ve kamuoyuna

Bayramlar halkların kültüründe birliği, barışı ve mutluluğu ifade eden günlerdir. Yaşanmış acıların geride bırakıldığı, insanların kucaklaştığı, küskünlerin barıştığı, geleceğe ilişkin umutların tazelendiği en güzel günlerdir bayramlar.

Tarihteki yeri itibariyle baskı ve zorbalığa karşı başkaldırının, isyan ateşinin yakıldığı gün olan Newroz, halklar arasındaki barış ve kardeşlik duygularının gelişmesi ve güçlendirilmesi için bir fırsat olarak değerlendirilebilecek iken, egemenlere ayrımcılık ve halkaları birbirine karşı kışkırtmak amacıyla kullanılmaya çalışılmıştır.

Yıllardır ülkemizin kanayan yarası olan ve Türkiye’de demokrasin gelişmesinin önündeki en büyük engellerden birisi olan Kürt sorunu, halen siyasi iktidar tarafından her fırsatta istismar edilmekte; ısrarla sürdürülen çözümsüzlük politikaları üzerinden siyasi rant sağlamaya çalışılmaktadır. İktidarların ekonomik ve siyasi rant hesapları yüzünden bugüne kadar on binlerce gencimiz hayatlarının baharında toprağa düşmüş, anaların gözlerinden akan yaş bir türlü kurumamıştır.

Geçtiğimiz yılarda olduğumuz gibi, başta İstanbul ve Diyarbakır olmak üzere 18 Mart 2012 Pazar günü kutlanmak istenen Newroz mitingleri keyfi gerekçelerle yasaklanmış, halkların özgür bir şekilde ve barış içinde kutlamak istediği Newroz 2012 bayramı da halka yine zehir edilmiştir. Newroz kutlamak isteyen halka gaz bombaları ile vahşice saldırılıdı, gerçek mermiler kullanıldı, hastanelere gaz bombaları atılarak hasta ve hasta yakınları mağdur edildi, onlarca insan gözaltına alındı, içlerinde ağır yaralılar olmak üzere pek çok insan yaralandı. Bu mudur ileri demokrasi?

Bizler emek ve demokrasi güçleri olarak, Kürt sorununda devam eden inkar ve imha zihniyetini, baskıcı politikaları, 2012 Newroz bayramını halka zehir etmeye çalışan AKP hükümetinin faşizan uygulamalarını bir kez daha kınıyor, protesto ediyoruz.

Yaşasın Emekçilerin Birliği, Halkların Kardeşliği!

Yaşasın Newroz!

Biji Aşiti, Biji Newroz!

Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!

Yorumlar kapalıdır.