ÖKM Sahnesi sahnesiz kaldı!

İstanbul Üniversitesi Öğrenci Kültür Merkezi’nin üniversite yönetimi tarafından kapatılma girişimi karşısında, İstanbul Üniversitesi ÖKM Tiyatro Kulübü, ÖKM Sahnesi ve İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Tiyatro Kulübü bir bildiri yayımladı ve kamuoyuna mücadelelerine destek çağrısında bulundu.

Öğrenci Kültür Merkezi İstanbul Üniversitesi bünyesinde 1990 yılından 2010 yılına kadar öğrencilerin egemen sanat anlayışına karşı, kolektif bir biçimde sanatsal üretimlerini sergilediği ve kültürel faaliyetlerde bulunduğu bir yerdi. Bilindiği gibi ÖKM binası 2010 yılında oldu bittiye getirilerek ‘Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi’ne dönüştürüldü. ÖKM tabelası ise içinde öğrencinin olmadığı küçücük bir binaya taşındı. ÖKM çatısı altında kültür – sanat faaliyetleri yürüten öğrenci kulüpleri dağıldı, baskılara ve onlarca anlaşılmaz prosedüre rağmen ayakta kalabilenler ise fakültelere dağıtıldı.

2010 yılından bu yana daha açık gözlemlenmekle birlikte, sistemin dayatmaya çalıştığı öğretilere karşı bir duruş benimsemesi ve üniversite bünyesine maddi bir getirisinin olmaması sebebiyle, kulüplerimiz sık sık kapatılma tehlikesiyle karşılaşmaktadır. Şu sıralarda da aynı tehlike ile karşı karşıyayız. Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi’nde bulunan tiyatro salonumuzun söz konusu fakültenin altyapı ihtiyaçlarını karşılamak bahanesiyle yıkılıp büroya çevrilmesi istenmektedir.

Bu durumun sahnede faaliyetlerini sürdüren bizler (İÜFFTK ve ÖKM Sahnesi) tarafından öğrenilmesi üzerine, okulumuz bünyesindeki, kullanılabilecek durumda olmasına rağmen atıl hale getirilen Kongre ve Kültür Merkezi’nin kulüplerin devamlı kullanımına açılmasını talep ettik ama olumlu bir yanıt alamadık. Bürokratik yollardan okul yönetimini zorlamamıza rağmen okulun tavrının çözüm üretmekten çok oyalamaya dönük olduğunu gördük. Bu durum İstanbul Üniversitesi’nin amacının sadece sahneyi büro yapmak değil aynı zamanda sahnede çalışan kulüplerin üretimlerini bitirmek olduğunu göstermektedir.

Şu anda ÖKM Sahnesi ve İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Tiyatro Kulübü üyeleri Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi’nin sınav soru ve cevaplarının güvenliği bahane edilerek kendi sahnelerine alınmamaktadır. Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi’nin bu tutumu ÖKM Tiyatro Salonu’nda faaliyet gösteren bu kulüplerin çalışmalarına engel teşkil etmektedir. Dolayısıyla kulüplerin üyelerinin tiyatro yapma hakkı okul tarafından engellenmektedir.

Daha fazla kâr elde etmek için sahnemizi fütursuzca elimizden alıp büro yapabileceklerini düşünenlere karşı mücadelemizde sizlerin de desteğini almak bize güç katacaktır.

İstanbul Üniversitesi ÖKM Tiyatro Kulübü / Ökm Sahnesi

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Tiyatro Kulübü

Yorumlar kapalıdır.