Belçika BDS Hareketi Dexia’nın peşini bırakmıyor

Fransız-Belçika bankası Dexia sahip olduğu Dexia İsrail bankası ile işgal altındaki Batı Şeria’daki uluslararası hukuka aykırı İsrail yerleşimlerine kredi verdiğinin ortaya çıkmasıyla Belçika’daki anti-emperyalist enternasyonal dayanışma örgütü İntal (Dayanışmayı Küreselleştirin!) tarafından yürütülen BDS (Boykot, Yatırımların Geri Çekilmesi ve Yaptırımlar) kampanyasının hedefi oldu.

Aylarca süren protestoların ardından banka, 2009 yılının Haziran ayında yerleşimlere (Kudüs dahil değil) 2008 Haziran’ından beri hiçbir yeni kredi vermediğini duyurdu. Ancak İsrailli Barış İçin Kadınlar Koalisyonu, Dexia İsrail bankasının yerleşimlere kredi vermeye devam ettiğini belgeleriyle kanıtladı. Dexia’nın 11 Mayıs 2011 tarihinde yapılan genel kurulunda Dexia İsrail’in satılığa çıkarılacağı ilan edildi. 2005 Temmuz’unda Filistin toplumunu temsil eden siyasi parti, sendika, kitle ve taban örgütleri tarafından yayınlanan Filistin BDS Çağrısı’ndan beridir başta Batılı ülkelerde giderek büyüyen BDS hareketi, İsrail işgal, sömürgecilik ve apartheid rejimi ile suç ortaklığı yapan şirketlere bir bir geri adım attırıyor.

Filistin İçin İsrail’e Karşı Boykot Girişimi

Dexia Artan Baskılar Sonucu İsrail’deki Bankasını Satılığa Çıkarttı

Mario Franssen – İntal (Dayanışmayı Küreselleştirin!)

Denizbank’ın da sahibi olan Dexia’nın her sene düzenlediği Genel Kurulu 11 Mayıs günü Brüksel’de gerçekleştirildi. Genel Kurula 45 kadar hissedar “İsrail sömürgeleştiriyor, Dexia finanse ediyor” kampanyası çerçevesinde katılım sağladı. Bir saati aşan süre boyunca platform üyeleri Dexia İsrail bankasının Filistin topraklarında inşa edilen yasadışı yerleşim yerlerinin finanse edilmesi hakkında sorular sordular.

Filistin’deki faaliyetleri nedeniyle Dexia Yönetim Kurulu Başkanı Jean-Luc Dehaene ve CEO Pierre Mariani, STK’ların yanı sıra sendikalar, siyasi partiler ve diğer aktivistler tarafından yoğun soru yağmuruna tutuldu. Daha önce Dexia İsrail bankasının satılacağı bilgisi basına yansımıştı. Bu bilgi Yönetim Kurulu Başkanı Dehaene tarafından açılış konuşmasında teyit edildi.

Flaman ve Brüksel bölge temsilcileri dahil olmak üzere platform üyeleri tarafından birçok konuda sorular soruldu: uluslararası hukuk, kara para aklama, Doğu Kudüs’te verilen krediler, sağlığa erişim, seyahat özgürlüğü, güvenlik, tarım, Dexia’nın etik ilkeleri, Dexia tarafından tazminat ödenmesi, savaş suçu işlenmesi…

Sorulara cevap veren Dehaene yerleşim yeri inşa etmek için verilen kredilerin daha önceki yönetim tarafından verildiği (2008’de) yanıtını verdi. Dikkat çekici gelişme ise Dexia yönetiminin İsrail bankasını en kısa zamanda, gerekirse zararına satacağı kararıydı. Ayrıca Dehaene, Dexia’nın Filistin’deki yardım projelerine destek vermek için hazır olduğunu da açıkladı.

Jean-Luc Dehaene’nin yaptığı açıklamanın ardından tekrar söz alan platform sözcüsü, Dexia İsrail bankasının satış sürecini ve Dehaene’nin Filistin’deki projeleri destekleyeceği sözünün takipçisi olacaklarının altını çizdi.

Kaynak: http://www.intal.be/fr/fotoreports/action-lors-de-lag-de-dexia-le-11-mai-2011

Yorumlar kapalıdır.