Mavi Ring yola çıkıyor…

Yönetmen Ömer Leventoğlu’nun Eskişehir-Aydın Direnişi olarak tarihe geçen olayları anlattığı Mavi Ring filminin çekimleri sona erdi.

Yakın tarihten dramatik bir hikaye daha beyaz perdeye aktarılıyor. Türkiye’den Fer Film Prodüksiyon ve Almanya’dan Proserv Productions ortak yapımcılığı ile gerçekleştirilen Mavi Ring sinema filminin yönetmenliğini Ömer Leventoğlu yapıyor.

İlk uzun metraj sinema filmi kapsamında Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen Mavi Ring adlı filmin senaryosu,Fuat Kav’ın kaleme aldığı ve 1989 yılındaki Eskişehir’den Aydın Hapishanesi’ne mahkûm sevkini anlatan aynı adlı kitaptan esinlenilerek yazılmış.
Filmde, Adalet Bakanlığı ve hapishane yönetimini protesto etmek için bir aydır açlık grevi yapan siyasi mahkûmların, erimiş bedenleri ve çökmüş metabolizmalarına rağmen 18 saati aşan işkence dolu sevkiyatta yaşadıkları anlatılıyor. Bu anlamda gündeme denk düşen konusuyla da dikkat çekiyor, ölüm orucuna giren mahkumlara sinemanın gözüyle bakıyor…

Eskişehir’den Aydın’a tutukluları götüren ring aracı

Eskişehir Hapishanesi’nde, açlık grevinin 35’inci gününde, bedenleri erimiş, etleri çekilmiş, kemikleri sayılacak kadar zayıf tutuklular, gecenin bir vakti hücrelerinden zorla çıkartılırlar. Kendileri için özel olarak yapılmış çelikten bir ring aracının, “Mavi Ring”in hücrelerine tıka basa doldurulan tutuklular, kollarını kesen zincirli kelepçeler ve Ağustos sıcağının ateş topuna döndürdüğü daracık hücreler içinde, saati, süresi, yönü ve sonu belirsiz bir ölüm yolculuğuna çıkartılırlar.

Bu yolda herkes başka bir yolculuk yapmaktadır: Mahkûmlar için ölüm demek olan bu yolculuk, operasyonu yürüten Binbaşı Mustafa için intikam yolculuğudur. Sevkiyata tesadüfen katılmak zorunda kalan Doktor Pınar için ise durum tamamen farklıdır. Onun için bu yolculuk, hayatı, insanı ve iktidarı yeniden tanıma ve bir keşif yolculuğudur.

Süpervizörlüğünü Türkiye sinemasının duayenlerinden Hüseyin Kuzu’nun üstlendiği filmde Görüntü Yönetmeni koltuğunda Yunanlı Lefteris Agapoulakis, Sanat Yönetmeni koltuğunda ise Hale İşsever yer aldı.

Başrollerini Ezgi Çelik ve Nazmi Kırık oynuyor

Çekimleri 4 hafta süren ve son çekimleri de geçtiğimiz günlerde tamamlanan filmde ana karakter Doktor Pınar’ı sinemanın genç yetenekleri arasında sayılan Ezgi Çelik oynuyor. Cannes’den ödüllü Nazmi Kırık’ın da Colombo lakaplı siyasi mahkumu oynadığı Mavi Ring’de; Kemal Ulusoy, Diyar Dersim, Giyasettin Şehir, Erdal Ceviz, Bilal Bulut, Mehmet Aşkın, Beşir Yılmaz, Mirza Metin, Baran Demir, Sezgin Cengiz, Alişan Önlü, Volkan Ünlü, Erdal Ayna, Şerif Şahiner, Cengiz Güleryüz, Emre Saka, İbrahim Turgay, Haluk Yüksel ve Başak Koyuncuoğlu gibi oyuncular rol alıyor.

Filmdeki sinema dili hakkında konuşan Yönetmen Ömer Leventoğlu, çekimlerin bir ring aracının hücreleri arasına sıkıştırılmış olmasını nev-i şahsına münhasır bir tercih olarak yorumluyor. Filmin asıl amacını ise “şiddetin ölçüsünden ziyade, insanın dayanabilme kapasitesine odaklanmak” şeklinde tanımlayan Leventoğlu, “Başlangıçta klasik ve sert bir hapishane hikâyesini andıran Mavi Ring’deki yolculuk, hiç bir şeyin göründüğü gibi olmayabileceğini anlatmaktadır” diye konuşuyor.

Şubat ayında Amed’de galası yapılacak olan Mavi Ring, yurt dışı festivalleri dolaştıktan sonra Türkiye’de vizyona girecek..

Yorumlar kapalıdır.