Özgür Filistin’i savunan Arjantin milletvekili Juan Carlos Giordano’nun savunusu için imza kampanyası

629

İsrail büyükelçiliğine yakın örgütler ve yerel şahsiyetler, Sol Cephe-Birlik dahilindeki Sosyalist Sol ulusal milletvekili Juan Carlos Giordano’ya karşı antidemokratik bir saldırı girişiminde bulunuyorlar.

Temsilciler Meclisi’nin geçtiğimiz Çarşamba 19 Mayıs 2021 tarihli oturumunda Giordano “İsrail devletinin Gazze’deki soykırımcı bombardımanlarına, işgale karşı ve Filistin halkının savunusu ve her iki halkın -Yahudiler ve Filistinliler- bölgede hiçbir etnik veya dinsel zulme maruz kalmaksızın barış içinde yaşama hakkı için” konuştu.

Giordano, sosyal medyada ve diğer iletişim kanallarında, İsrail büyükelçiliğine yakın örgütler ve kişiler tarafından “Nazi ve antisemitik” olmakla suçlanıyor ve Temsilciler Meclisi’nden “kovulması” talep ediliyor. Tanınmış gazeteci Eduardo Feinmann bu kampanyanın sözcülerinden birisi.

Bu kampanya, Filistin davasını savunan ve İsrail devleti tarafından 70 yıldan fazla bir süredir topraklarının ele geçirilmesine karşı çıkan herkesi karşısına almaktadır. Kongre’de veya başka herhangi bir yerde, bu saldırıları demokratik bir biçimde reddeden sesleri susturmak adına ciddi bir örnek teşkil edecektir.

Biz aşağıda imzası olanlar, Giordano’nun Kongre’den atılması veya başka herhangi bir yaptırıma maruz bırakılması taleplerinin karşısında yer aldığımızı bildiriyoruz.

Bu karalama kampanyasının durmasını ve Arjantin’de ve tüm dünyada özgür bir Filistin için sesini yükselten, Filistin davasını savunan herkes için ifade özgürlüğü istiyoruz.

Kampanyaya imza vererek destek olmak için idpgenelmerkezi@gmail.com adresine mail atabilir veya aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Türkiye’den ilk imzacılar:

Ali Kenanoğlu, HDP İstanbul Milletvekili

Oya Ersoy, HDP İstanbul Milletvekili, Hukukçu

Sezai Temelli, HDP Van Milletvekili

Erol Katırcıoğlu, HDP İstanbul Milletvekili

Ertuğrul Kürkçü, HDP Onursal Başkanı

Sedat Şenoğlu, Halkların Demokratik Kongresi Eşsözcüsü

Halkların Demokratik Partisi İstanbul İl Örgütü

Ferhat Encu, 26. Dönem HDP Şırnak Milletvekili

Ahmet Dursun Kahraman, Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı

Kanber Saygılı, Gemi Yapımı ve Deniz Taşımacılığı, Ardiye, Depo ve Antrepo İşçileri Sendikası Genel Başkanı | DİSK / LİMTER-İŞ

Cevahir Efe Akçelik, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri

Oktay Çelik, İşçi Demokrasisi Partisi Genel Başkanı

Harun Turgan, BDS Türkiye

Sosyalist Demokrasi için Yeniyol

Caner Malatya, Toplumsal Özgürlük Partisi

Suat Karlıkaya, Tek Gıda İş Sendikası örgütlenme uzmanı

Beyzade Sayın, Eğitim Sen 6 Nolu Şube Başkanı

Volkan Yaraşır – Araştırmacı yazar

Mahir Sayın, yazar

Mutlu Öztürk – HDP kurucu üyelerinden

Görkem Duru, Gazete Nisan editörü

İdil Uğurlu, Halkların Demokratik Kongresi

Kadın Dayanışması

Muhittin Karkın, İşçi Demokrasisi Partisi Merkez Komite üyesi

Baki Torbacıoğlu, Sosyolog

Esma Nur Kaşram, BDS Türkiye

Kaan Gündeş, Zırhlı Tren gençlik gazetesi editörü

Ekin Güvençoğlu, Gazete Nisan yazarı

Atakan Çiftçi, Eğitim-Sen işyeri temsilcisi

Mustafa Kemal Güllüoğlu, İşçi Demokrasisi Partisi

İlk imzacılar:

Gazze Bağımsız İşçi Komiteleri Sendikası
Noam Chomsky, Dilbilim Profesürü, MIT (ABD)
Suriye Demokratik Sol Partisi
Yassin Al Haj Saleh, yazar
Tilda Rabi (Filistinli Arjantinliler Birlikleri Federasyonu)
Norita Cortiñas (Plaza de Mayo Anneleri Çizgisi Kurucusu)
Adolfo Pérez Esquivel, Nobel Barış Ödülü Sahibi
Uluslararası İşçi Birliği – Dördüncü Enternasyonal (LIT-CI)
Yasser Munif, Emerson College
Nicolás del Caño (Arjantin ulusal milletvekili PTS/FIT-U)

Ricardo Forster, filosofo, integrante de Carta Abierta
Mirta Baravalle (Madre Plaza de Mayo Línea Fundadora)
Carlos Sueco Lordkipanidse, Encuentro Memoria Verdad y Justicia
Encuentro Militante Cachito Fukman
Correpi
Victoria Montenegro (Presidenta Comisión DDHH Legislatura CABA-Frente de Todos)
Plenario provincial de delegados de Suteba Multicolor
Patricia Walsh (ex diputada nacional)
Néstor Pitrola (dirigente y ex diputado nacional Partido Obrero-FIT-Unidad)
Gabriel Solano (dirigente y ex legislador CABA Partido Obrero-FIT Unidad)
Romina del Pla (ex diputada nacional PO-fit-u)
Miryam Bregman (legisladora CABA PTS Fit-Unidad)
Eduardo Gruner, profesor UBA y ex Vicedecano Facultad de Ciencias Sociales
Christian Castillo (ex legislador Bs. As. PTS-FIT Unidad)
Cele Fierro (MST-FIT U)
Vilma Ripoll (MST-FIT U)
Alejandro Bodart (MST-FIT Unidad)
Jorge Altamira y Marcelo Ramal, Política Obrera
Manuela Castañeira, Héctor «Chino» Heberling y Federico Winokur por el Nuevo Mas
Edgardo Depetri (Frente Transversal CTA)
Luis Zamora (ex diputado nacional Autodeterminación y Libertad)
Marta Martínez (legisladora CABA Autodeterminación y Libertad)
Hernán Camarero (Dr. Historia Universidad de Buenos Aires e investigador Conicet)
Paula Cortes (Federación Entidades Argentino Palestinas)
Jorge Yacir (Federación Entidades Argentino-Palestina delegación Córdoba)
Mesa Nacional del Plenario del Sindicalismo Combativo, PSC
José Cruz Campagnoli. Ex Legislador CABA.  Espacio Puebla-Frente de todos
Hernán Diaz (Asamblea de Intelectuales en apoyo al FIT-Unidad)
Mónica Schlotthauer (diputada nacional electa Izquierda Socialista y cuerpo Delegados Ferrocarril Sarmiento)
Secretario general del subte, Beto Pianelli
Amanda Martin (legisladora electa CABA-PO-FIT Unidad)
Vanina Biasi (Partido Obrero-FIT-Unidad)
Claudio Dellecarbonara (legislador Bs. As. PTS-FIT-U)
Mariana Scayola, Secretaria general de Ademys
Pablo Almeida (legislador CABA Izquierda Socialista/FIT Unidad)
Rubén “Pollo” Sobrero (Secc. Oeste Unión Ferroviaria y dirigente Izquierda Socialista)
Angélica Graciano, Sec Gral de UTE-CTERA
Eduardo López, Sec Gral CTA Capital
Laura Marrone (ex legisladora CABA Izquierda Socialista/FIT-Unidad)
Comision Ana Maria Martinez
Mercedes Trimarchi (ex diputada Bs. As. Izquierda Socialista e Isadora Mujeres en Lucha)
Guillermo Kane (ex legislador Bs. As. PO-FIT Unidad)
Juan Esteche, referente de Timón Verde y de la Coordinadora Basta de Falsas Soluciones
Mercedes de Mendieta (Legisladora electa CABA-Izquierda Socialista-FIT-U)
Laura Vilches (Concejal MC PTS – FITU)
Noelia Agüero (Legisladora electa por Córdoba-Izquierda Socialista-FIT-U)
Cristian Fernández, delegado Linde ex Praxair pacheco
Blanca López (Diputada provincial electa Neuquén Capital-Izquierda Socialista-FIT-U)
Noel Argañaraz (legisladora PTS-FITU)
Angélica Lagunas (ex concejala Izquierda Socialista/FIT-U Neuquén)
Alfredo Leytes (Concejal electo Izquierda Socialista Córdoba)
Liliana Olivero (ex legisladora Izquierda Socialista Córdoba)
Javier Oliva y Damián Rosales (Espacio Combativo Tosco Vive Luz y Fuerza Córdoba)
Sebastián Romero y Daniel Ruiz, PSTU Argentina
Pablo Sigismondi, Geógrafo
Tomás Di Toffino, Lista Blanca del Sindicato de Luz y Fuerza de Córdoba.
Ademys, sindicato de docentes de CABA
COMISIÓN NACIONAL FeTIA (Federación de Trabajadores de la Energía, Industria, Servicios y Afines) – CTA T
Secretario General, Pedro Wasiejko
Secretaria Adjunta, Sergio Benítez
Secretario Adjunto, José Correa
Secretario Adjunto, Marcelo Mena Muñoz
Secretario Administrativo, Lorenzo Barrientos
Secretario Gremial, Leandro Mena
Secretario de Organización, Sergio Parla
Secretaria de Comunicación, Norma Díaz
Secretaria de Relaciones Institucionales, Estela Díaz
Secretario de Relaciones Internacionales, Ariel Basteiro
Secretario de Tesorería y Finanzas, Gustavo Fojo
Secretario de Asistencia Social, Edgardo Depetri
Secretario de Derechos Humanos, Rubén Ciuró
Secretario Interior, Rubén Silva
Secretaria de Actas, María del Carmen Soto
Secretario de Capacitación, Eduardo Menajovsky
Secretario de Políticas de Juventud, Pedro David Pereyra
Secretaria de la Mujer e Igualdad de Género, Mara Alegre
Secretario de Cultura, Sergio Salinas Porto
Carolina Bracco, Politóloga y Doctora en Culturas Árabe y Hebrea. Profesora en la Facultad de Filosofía y Letras de la Universidad de Buenos Aires.
Eduardo Jofre (Consejo Académico Instituto Romero Brest)
Susana Aranda, Vecinos autoconvocados contra Klaukol
Espacio de Trabajadores Zona Norte
Comision de vecines justicia por Campomar
Rodolfo Leyria, Sebastián Romero y Héctor Tosco, agrupación 5 de febrero naranja de Luz y fuerza de Córdoba
Mónica Insaurralde (Prof. Adjunta Área Didáctica Dpto. Educación- Universidad Nacional Luján)
Fernando Silva Nieto Médico, Docente de las Facultades de Medicina de la UBA y de la UNLaM
Nefi Alicia Beatriz, Jubilada
Colectivos Unidos, Colombia
PSTU Brasil
Tendencia Internacional Comunista Revolucionaria (RCIT)
Marco Ferrando, portavoz nacional del Partito comunista dei lavoratori (PCL), Italia
Franco Grisolia, responsable internacional Partito comunista dei lavoratori (PCL), Italia
Nuevo MAS Y corriente internacional Socialismo o Barbarie

MTR 12 de Abril
Espacio de Generos y Diversidades «Las Mariposas» del MTR 12 de Abril
Juventud Guevarista
Rafael Nahuel del MTR 12 de Abril
PRML, Partido Revolucionario Marxista Leninista
Emancipación Sur
Valeria Ianni – Venceremos Partido de Trabajadorxs.
Programas «¿Sin salida?», «Metrópolis», «Fe de erratas», «Plan B(aires)» y «Ciudad Cultural» que se emiten por FM La Boca (90.1)
– Staff: Mario Hernandez, Alejandro Vainer, Silvio Schachter, Matías Eskenazi, Ana Laura Xiques, Silvia Espósito, Daniel Omar de Lucía.
– Columnistas internacionales: Ricardo Napurí (Perú), James Petras (EE UU), Antonino Infranca (Italia), Renán Vega Cantor (Colombia), Ricardo Antunes (Brasil), Mónica Riet (Uruguay)
Estación Finlandia, portal periodístico

Tunus:
Majid Hawachi, devrimci militan
Ghassen Besbes, avukat ve devrimci militan
Habib Ayari, akademisyen
Fathi Salaaoui, politik mülteci
Ghassen Ben Khelifa, gazeteci
Hatem Sidia, Devrimci Sol Akım
Ali Kniss, BDS Tunisie

Boulbeba Makhlouf, doktor ve devrimci militan

Arroi Baraket, toplumsal cinsiyet çalışmalarında araştırmacı

Samah Aouadi, Tunus Halk Ayaklanmalarına Destek Girişimi

Donia Kebli Mokrani, avukat ve militan

Georges Ibrahim Abdallah’ın Özgürlüğü için Tunus Dayanışma Komitesi

Ines Tlili, militan ve kültürel çalışmalarda araştırmacı

Chokri Latif, yazar

Tunus İşkenceye Karşı Mücadele Derneği

İdam Cezasının Kaldırılması için Tunus Kolektifi

Lübnan:

Adeed Nassar, devrimci militan

Yorumlar kapalıdır.