74 Saybolt işçisi greve çıktı

Petrol-İş’in yeni örgütlendiği ve 74 üyenin çalıştığı, Merkezi Gebze’de bulunan, Aliağa, İstanbul Haramidere, İzmit, Trabzon, Mersin ve Batman’da da faaliyet gösteren Saybolt Gözetim ve Laboratuvar Hizmetleri A.Ş. işletmesinde 4 Mayıs itibariyle grev başladı.

Saybolt, petrol şirketlerine gözetim ve analiz hizmeti veren bir firma. Saybolt çalışanları limanlara gelen petrol gemilerinden numune alıyorlar, laboratuarlara gelen numuneleri inceleyerek rapor ediyorlar.

Saybolt işyerinde 1 Kasım 2010 tarihinde başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 7 Nisan 2011 tarihinde grev uygulama kararı alınmıştı.

Saybolt, 100 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren, 50 ülkede, 70 ofisi bulunan bir gözetim ve denetim hizmeti veren bir firma. Şirket, Türkiye’de 1989 yılında franchising (isim hakkı alarak) olarak Saybolt Catoni Persa olarak kuruldu. 2007 yılında yüzde 100 hissesi Corelab tarafından alınan Saybolt, Saybolt Turkey olarak faaliyetlerine devam ediyor. 2007 yılında Amerikan firması olan Corelab tarafından alındıktan sonra çalışanların yıllık performans primleri kesildi. 2007-2009 yılı arasında çok düşük ücret zamları yapıldı.

Petrol-İş toplu iş sözleşmesi yapmak için yetki belgesini 15 Eylül 2010 tarihinde gönderdi. 1 Kasım 2010 tarihinde de TİS görüşmelerine başlandı. Ancak sendikanın tüm olumlu çabalarına karşın, fazla çalışma ücretleri ve yıllık ikramiye konusunda uzlaşma sağlanamadı. 15 Nisan – 4 Mayıs tarihleri arasında süren görüşmelerde de işveren uzlaşmaya yanaşmadı. Sendika ve işçiler 4 Mayıs itibariyle Saybolt işyerinde greve çıktı.

Yorumlar kapalıdır.