Yemeksepeti İşçi Komitesi: Sendikalaşmak istediğimiz için aşılanamayacağız

Yemeksepeti İşçi Komitesi, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı aşılanacaklar listesinde kuryelerin yer almasına rağmen, kendilerinin iş kolu değiştirildiği için aşılanamayacaklarını açıkladı.

Yemeksepeti işçileri yaklaşık 4 ay önce sendikalaşma çalışmalarına başlamışlar ve bunun neticesinde Yemeksepeti patronu Nevzat Aydın tarafından iş kolları değiştirilerek, sendika üyelikleri düşürülmüştü. Komite’nin gerçekleştirdiği açıklamaya göre artık ofis çalışanları olarak gözüken kuryeler, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı listede kuryelerin bulunmasına rağmen, aşılanacaklar arasında gözükmüyorlar.

Yemeksepeti İşçi Komitesi’nin gerçekleştirdiği açıklama aşağıdaki gibi:

“Sağlık Bakanlığı’na göre taşımacılık sektöründeki işçiler ve kuryeler aşılanacaklar. Ama biz 4 ay önce sendikalaştığımız için Nevzat Aydın iş kolumuzu değiştirdi. Bu yüzden artık e-devlette büro çalışanı gözüküyoruz. Patron sendikalı olmamızı istemediği için aşılanamayacağız.

Açıklık getirmek gerekirse, bundan yaklaşık 4 ay öncesine kadar taşımacılık sektöründe faaliyet göstermekteydik. Fakat çalışma şartlarımızı iyileştirmek ve insanca iş, insanca ücret talebi ile sendikal örgütlenmeye başladıktan sonra işverenimiz iş kolumuzu değiştirerek sendika üyeliklerimizi düşürdü ve işçilerin anayasal hakkını çiğnedi. Biz mücadeleye devam etmekte ısrar eden işçiler olarak susmadık. Sesimizi emekçilerin sesine ses veren herkese duyurduk. Hakkımızı almadan durmayacağız da. Yalnız sadece bununla kalmadı.

Hem toplum sağlığı, hem de kurye ve depo çalışanlarının hayati riski açısından çok önemli olan aşılama hakkımız da belirsizlik içindedir. Yemeksepeti sadece işçilerin sendikal haklarını değil, sağlık hizmetlerine ulaşma hakkını da gasp etmiştir!

Kamuoyuna duyurulur.”

Yorumlar kapalıdır.