Depremzede göçmenlere ikamet sınırlamasına karşı ortak metin

Birlikte Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi’nin çağrısı ve 51 kurum imzasıyla depremden etkilenen göçmenlere yönelik 60 günlük ikamet sınırlamasına karşı ortak metin yayınlandı. İmzacı kurumlar metinde depremden etkilenen 11 ilde yaşayan göçmenlerin, yaşamlarını yeniden kurabilecekleri, hak ve hizmetlerden yararlanabilecekleri, barınabilecekleri, çalışabilecekleri, eğitim ve tedavi görebilecekleri kentlerde hak kaybına uğramadan ikamet edebilmelerinin önemine dikkat çekti.

Metnin tamamını ve imzacı kurumları paylaşıyoruz:

“6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerde resmi verilere göre en az 46.104 kişi öldü, yüzbinlerce insan yaralandı. Milyonlarca insan yaşadıkları, çalıştıkları, eğitim gördükleri şehirleri, temel gereksinimlerine erişemedikleri ve kendilerini güvende hissetmedikleri için terk etmek zorunda kaldı. Belki de aylarca hatta yıllarca doğdukları, büyüdükleri, yaşadıkları kentlere dönemeyecekler. Buna yüzbinlerce göçmen de dâhil. Onlar da evlerini, okullarını, işyerlerini üstelik ikinci kez kaybettiler. Zaten az sayıda verilen çadırlar onlara neredeyse hiç verilmedi. Deprem karşısındaki yoksulluk, yoksunluk ve güvencesizlik onlar için de geçerli. Üstelik AFAD’ın tahliye planlarından ve hükümetin barınma desteklerinden asla yararlandırılmadılar. Bütün bunlardan öte bir de ayrımcılıkla, göçmenlere yöneltilen düşmanlık ve nefretle mücadele etmeye çalışıyorlar.

Deprem sonrasında depremden etkilenen 11 ilde ikameti/kaydı olan göçmenlere, önce yol izin belgesi olmaksızın 90 gün süreyle başka bir ile gidebilecekleri duyuruldu. Ardından İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç İdaresi Başkanlığı, bu uygulamaya şehir ve süre kısıtlaması getirdi. Göçmenlerin yol izin belgesi olmaksızın sadece Kahramanmaraş, Hatay, Malatya, Adıyaman ve Gaziantep şehirlerinden hareket edebilecekleri ve vardıkları kentlerde eğer kalabilecekleri bir yer (arkadaş, akraba evleri veya kendi imkânları ile kiraladıkları bir yer) varsa sadece 60 günlük bir ikamet izni alabileceklerini duyurdu. Verilen 60 günlük süre sonunda ise göçmenlerin gittikleri şehirlerde sağlık, eğitim, ulaşım, çalışma gibi en temel haklarını kullanamayacakları ve kayıt iptali gibi yaptırımlarla karşılaşacakları belirtiliyor.

Göç İdaresi Müdürlükleri, öte yandan depremden etkilenen göçmenlerin gittikleri şehirlerde istedikleri yerde barınamayacaklarını, Şubat 2022’den bu yana uygulamaya konulan “Seyreltme Projesi”nin devamı niteliğinde ev bulabildikleri herhangi bir mahalleden ev tutamayacaklarını, kayda kapalı mahallelere yerleşemeyeceklerini de ifade etmiştir.

Kuşkusuz depremden etkilenen göçmenlerle yurttaşlar arasındaki bu ayrımcı pratikler ve buna bağlı ortaya çıkan/ çıkabilecek hak ihlalleri; göçmen ve göçmen düşmanlığını derinleştirecek ve göçmenleri ırkçı şiddet tehdidi ve döngüsüne hapsedecektir.

Bu bağlamda biz aşağıda imzası bulunan kurumlar olarak;

  • Depremden etkilenmiş göçmenlere yönelik kayıtlı olduğu kent dışında 60 günlük ikamet sınırlamasının kaldırılmasını talep ediyoruz. Depremden etkilenen 11 ilde yaşayan göçmenler, yaşamlarını yeniden kurabilecekleri, hak ve hizmetlerden yararlanabilecekleri, barınabilecekleri, çalışabilecekleri, eğitim ve tedavi görebilecekleri kentlerde hiç koşulsuz ve hak kaybına uğramadan ikamet edebilmelidirler. Bu anlamda göçmenler için ikamete/kayda kapalı iller, ilçeler, mahalleler; öncelikli olarak depremden etkilenmiş tüm göçmenlere açılmalı; birlikte yaşam anlayışından uzak, ayrıştırıcı ve hukuksuz olan “Seyreltme Projesi” de derhal kaldırılmalıdır.  

Depremin yarattığı her türlü tahribatın, ancak ve ancak insan hayatını önceleyen, ayrım yapmadan eşitliği gözeten, ırkçılığa ve nefret söylemine geçit vermeyen politikalarla üstesinden gelebiliriz.”

İmzacı Kurumlar:

17 Mayıs Derneği

Anadolu Kültür

Ardıç Dayanışma

BoMoVu-Sosyal Güçlendirme için Spor ve Beden Hareketi
Birlikte Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi

Civil Rights Defenders

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD)

Demokrasi için Birlik-DİB

Demokratik Alevi Dernekleri- DAD

Ekmek ve Gül

EMEP

Gıda-İş (DİSK)

Göç Araştırmaları Derneği (GAR)

Göç İzleme Derneği (Göç-İz)

Göçmen Dayanışma Derneği

HDK Göç ve Mülteciler Meclisi

HDP Göçmen ve Mülteciler Komisyonu

Halkların Köprüsü Derneği

Hepimiz Göçmeniz, Irkçılığa Hayır Platformu

Hevi LGBTİ

İklim Adaleti Koalisyonu

İşçi Demokrasisi Partisi (İDP)

İşçinin Kendi Partisi (İKEP)

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi

Jineps Gazetesi

Kadın Savunması Ağı

Kadın Dayanışması

Kadınlar Birlikte Güçlü

Kaos GL Derneği

Kamu Emekçileri Sendikası (KESK)

Kırkyama Kadın Dayanışması

Lubunya Deprem Dayanışması

Maltepeli Kadın+lar

Maya Eğitim Kültür Araştırma Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği – Mersin

Medya ve Göç Derneği

Mor Dayanışma

Muğla Çevre Platformu

Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi

Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği 

Polen Ekoloji

Samandağ RES Karşıtı Mücadele

Sınırsız Kadın Dayanışması

Suriye Demokratik Sol Partisi

Tarlabaşı Dayanışma

Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP)

Türkiye İşçi Partisi (TİP)

Validebağ Direnişi

Van Barosu Başkanlığı

Van Çevre Tarihi Eserleri Koruma Araştırma ve Geliştirme Derneği (VAN ÇEVDER)

Yeni Kadın Dünyası

Yeşil Sol Parti Mültecilerle Dayanışma Çalışma Grubu

Yorumlar kapalıdır.