İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu’ndan Filistin’le dayanışma eylemi

Siyonist İsrail devletinin Filistin halkına uyguladığı soykırıma karşı Filistin halkıyla ve işçi sınıfıyla dayanışmak için İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu’nun çağrısıyla 5 Haziran’da Kartal Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirildi.

Eylem boyunca “Katil İsrail, Filistin’den defol!”, “Yaşasın halkların kardeşliği!”, “İsrail’le ticaret, Filistin’e ihanet!” ve “Nehirden denize özgür Filistin” sloganları genişçe yer buldu. İsrail’in suçuna ortak olmak istemediklerini söyleyen işçiler, Filistin’le enternasyonal dayanışma ve birlik için Türkiye işçi sınıfını mücadeleye çağırdı.

Platform adına basın açıklamasını HARB-İŞ Sendikası İstanbul Şube Mali Sekreteri Kubilay Yılmaz okudu. Basın açıklamasının tamamını okurlarımızla paylaşıyoruz:

KATİL İSRAİL İNSANLIK SUÇU İŞLEMEYE DEVAM EDİYOR,

EMPERYALİSTLER İKİYÜZLÜLÜĞÜ SÜRDÜRÜYOR

İsrail’in 7 Ekim’de başlattığı Gazze’ye yönelik saldırılar devam ediyor. Bugüne kadar üçte ikisi çocuk ve kadın olmak üzere en az 36 bin kişi hayatını kaybetti. İsrail; hastane, okul, sivil halkın kaldığı kamp ayırmadan acımasızca saldırıyor. Son olarak 26 ve 28 Mayıs’ta Refah kentindeki çadır kamplara füze saldırısı düzenleyen İsrail, çoğu çocuk ve kadın en az 67 insanı katletti.

Bizler, İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu olarak Filistin halkına yapılan tüm saldırıları lanetliyor, yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifa diliyoruz.

Refah kentindeki çadır kamplarda füze saldırısıyla yaşamını yitiren onlarca çocuk ve bebek kendisine sorulduğunda İsrail Başbakanı, Soykırımcı Netanyahu “trajik aksilik” diyor. İsrail’in en büyük destekçisi ABD ise saldırıya ilişkin “haberdarız, daha fazla bilgi topluyoruz” demekle yetiniyor. Diğer emperyalist ülkelerin temsilcileri ise “kınama” açıklamaları ile geçiştiriyor.

Bu saldırı Birleşmiş Milletler Uluslararası Adalet Divanı’nın, Refah kentindeki operasyonları durdurma çağrısından hemen sonrası yaşandı. İsrail, bu saldırıyla açıkça dünyaya meydan okuyor. İnsanlık değerlerini ayaklar altına alıyor. Esaslı bir direnç görmedikçe de katliamlara devam edeceğinin işaretini veriyor.

BU BARBARLIĞI İŞÇİ SINIFININ BİRLİĞİ İLE DURDURABİLİRİZ!

İsrail’in saldırganlığı ve yaptığı katliamlar, açıkça barbarlıktır. İsrail savaş ve insanlık suçu işliyor. Bu savaşın kazananı ne İsrail ne de Filistin halkıdır. Bu savaşın kazananı silah tüccarlarıdır. Ortadoğu halklarının birbirine düşmesinden çıkarı olanlardır. Halkları silah ve baskı yoluyla yönetmek isteyenlerdir. Kutuplaşmadan, ayrışmadan çıkar sağlayanlardır. Bu savaşın kazananı emperyalistler ve uluslararası sermayedir. Kaybedeni ise İsrail ve Filistin halkları olacaktır.

İnsanlık, bu barbarlığı durdurmak sorumluluğu ve göreviyle karşı karşıyadır. Ya bu katliamlar ve barbarlığı durduracağız ya da işlenen savaş suçlarına ortak olacağız. Biz işçiler, İsrail’in suçuna ortak olmak istemiyoruz!

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu olarak bu kirli savaşı durduracak olanın işçi sınıfının enternasyonal dayanışması ve birliği olduğunu tarihimizden biliyoruz. Bu dayanışma ve birlik için de başta İstanbul işçi sınıfı olmak üzere Türkiye işçi sınıfını mücadeleye çağırıyoruz.

KATLİAMI “KINAMA” DURDURMAZ, “EYLEME GEÇİN” DİYORUZ!

Filistin’e komşu Arap ülkeleri başta olmak üzere, Çin’den ABD’ye tüm emperyalist kapitalist ülkelerin egemenleri, ikiyüzlü açıklamalarının arkasına gizledikleri çıkar hesaplarına göre hareket ediyor. Daha İsrail savaşını durdurmaya yönelik tek bir ciddi adım atmayanlar, Filistin devletini tanımaktan söz ediyor. Süren katliama karşı tepkisini resmî açıklamalarla sınırlı tutanların “sert” sözler söylemesi, sadece ikiyüzlülüktür. Bu devletlerin hiçbiri gerçek anlamda İsrail’i durdurmaya yönelik bir adım atmıyor. Yaptıkları sözlü kınamaların, Filistin halkına, açlık ve savaş arasında yaşama tutunmaya çalışan Filistinli çocuklara hiçbir yararı olmuyor.

Birçok ülke İsrail ile kurdukları ticari ilişkileri sürdürüyor. Kendi halkının tepkisinden çekinen ülkeler ise dolaylı yoldan İsrail’le ticaretini sürdürüyor. Kürsüden İsrail’le lanet okuyanlar, Filistin halkının üzerine ölüm kusan silahları besleyen ticareti sürdürüyor.

Sözde “özgürlük havarisi”, emperyalist ABD ise “kırmızı çizgilerinin” henüz aşılmadığını söyleyerek İsrail’e silah sevkiyatı yapmaya devam ediyor.

ABLUKA DERHAL KALKMALI, İŞGAL SON BULMALIDIR!

İsrail Hükümeti saldırılarını şartsız, derhal durdurmalı ve ateşkes sağlanmalıdır. İnsani yardımların Filistin halkıyla buluşması için engeller kaldırılmalıdır. Sorunların silah zoruyla değil müzakere ve barış koşullarında çözümü için çaba gösterilmelidir. Adil ve kalıcı bir barış için uygun koşullar yaratılmalıdır. Yeni katliamların önüne geçmek amacıyla tüm savaş suçlarının Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasının önü açılmalıdır.

Filistin halkı ne istiyor? Filistin halkı, dünyadan ve Türkiye’den hamaset ve timsah gözyaşları değil, çözüm için acil somut adım bekliyor. Bunun için yapılacaklar bellidir;

1- Filistin halkına yönelik abluka derhal kaldırılmalıdır.

2- İsrail, işgal ettiği topraklardan çekilmelidir.

3- İsrail ile yapılan siyasi, askeri ve ekonomik tüm anlaşmalar iptal edilmelidir.

4- Filistin halkının eşit, özgür bir Filistin’i yaratmak için İşgalci ve Siyonist İsrail’e ve emperyalizme karşı yürüttüğü bağımsızlık mücadelesi cesurca desteklenmelidir.

5- Filistin halkına ekonomik ve sosyal her türlü destek sağlanmalıdır.

6- Filistinlilerin hak eşitliğini tanımayan hiçbir çözüm kabul edilmemelidir.

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu olarak diyoruz ki, savaş kadar sessizlik de öldürür.

Filistin halkı ve işçi sınıfı ile dayanışma içerisinde olmaya, savaşa karşı barışı savunmaya, bunun için mücadeleyi, dayanışmayı yükseltmeye devam edeceğiz.

Katliama karşı haykırıyoruz: Biz işçiler, zalimden değil mazlum Filistin halkından tarafız!

YAŞASIN NEHİRDEN DENİZE ÖZGÜR FİLİSTİN!

SİYONİZMİNE VE GERİCİLİĞE KARŞI FİLİSTİN HALKININ YANINDAYIZ!

YAŞASIN EMEKÇİ HALKLARIN KARDEŞLİĞİ!

DİRENEN FİLİSTİN HALKI KAZANACAK!

ORTADOĞU SAVAŞLA DEĞİL BARIŞLA DEĞİŞECEK!

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu (İİSŞP)

Yorumlar kapalıdır.