Kitap: Kirpiklerimin Gölgesi

Modern Türkiye toplumunun kendi başına ördüğü trajik tarihi, toplumsal cinsiyet sorunsalı üzerinden işleyen, çıktıktan kısa bir süre sonra yeni baskını da yaparak okurun beğenisini kazandığını kanıtlayan bir roman, Kirpiklerimin Gölgesi. Romanın kahramanı 11 yaşındaki bir kız çocuğu. Bu kız çocuğunun başından geçenler ise, gözlerimizin önüne her daim çektiğimiz perdeyle yüzleşme imkânını sunmakta bize.

Marx’ın “Ne mutlu ailesi olmayana,” değinisini biraz da provakatif bir dille bozan kitabın içinden, tanıtım bülteninde de yer alan birkaç satır:

“Hayatta bazen kirpiklerinizin gölgesinden başka sığınacak yeriniz kalmaz. Herkes kötülük yapar size. Bu böyle olmasına rağmen, orman, ağaçlar, sular, kuşlar, gökyüzü ne kadar güzeldi. “Sence hayatın en güzel yanı neresi?” diye sorarsanız bana, “Hepsi,” derdim size. Mutlu olmaya dair bir umudum var benim. Avlanan ceylanlar son ana kadar yaralı gövdeleriyle doğrulup koşup kaçmak, avcının elinden kurtulmak isterler. Yaparlar da bunu. Yaraları ne kadar ölümcül ve derin olursa olsun. Vurulup düştükleri yerden kalkıp kaçarlar. Öleceklerini anladıkları zaman gözyaşı döken bu hayvanların ölüme direnişine şaşarsınız. Yaşadığım şu hayatta, kirpiklerimin gölgesi kadar bir yerde bile hayat kalmadı bana. Bunları düşündüm ve sonra geri dönüp o fena şeyi yaptım. Annemi öldürdüm.”

Kirpiklerimin Gölgesi // Yazan: Şebnem İşigüzel // Ağustos 2010, 160 Sayfa // Ederi: 14,50 TL

Yorumlar kapalıdır.