Brezilya: Temizlik işçisi Bruno da Rosa ve André Balbina işe iade edilsin

269

Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde, belediye işçilerinin haklarının gasp edilmesine karşı mücadele yürüten işçiler baskı ve işten atma tehdidiyle karşı karşıya. Mücadelenin başını çeken iki işçi önderi Bruno da Rosa ve André Balbina işçi direnişini ortadan kaldırmak amacıyla işten atıldı. Bruno da Rosa ve André Balbina’nın işe iadesi ve temizlik işçilerinin taleplerinin kabul edilmesi için bir uluslararası imza ve destek kampanyası başladı. Kampanya metni şu şekilde:

Bruno da Rosa ve André Balbina işe iade edilsin ve Rio de Janeiro kentinin belediye temizlik işçileriyle görüşmeler başlasın!

Comlurb de Rio de Janeiro adlı belediye temizlik şirketinin işçileri, haklarının gasp edilmesine ve ücretlerinin dondurulmasına karşı mücadelede. Şirkette 2020 yılı toplu sözleşme görüşmeleri bile gerçekleştirilmedi. Covid-19 pandemisi boyunca işin hiç durmadan sürdüğü, şehrin temizliğinde kritik bir rol üstlenen, olmazsa olmaz bir sektörden bahsediyoruz.

İnsan haysiyetine uygun koşullar talep eden temizlik emekçileri, şirket yönetimi ile bir dizi toplantı ve protokol yaptılar. 20 Ekim’de ise taleplerinin yerine getirilmesi için belediye binasına doğru kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

Ancak buna karşılık temizlik emekçileri, taleplerine yanıt alamamakla kalmadılar; üstüne üstlük baskılara ve sendika düşmanı uygulamalara maruz kaldılar. Örneğin, aktivistlerin eylemlere katılmasını engellemek için vardiya saatleri keyfi bir biçimde değiştirildi. Bu baskılar, Temizlik İşçileri Sendikası meclisinde işçilerin oylarıyla seçilen Müzakere Komitesi’nin üyesi Bruno da Rosa’nın 22 Ekim günü işten atılmasıyla zirveye ulaştı. Bu keyfi ve hukuksuz kararın derhal geri alınması şart; üstelik kendisi işyerindeki iş kazalarını önleme komitesinin (CIPA) de üyesi. Aynı gün, yine aynı sektörde aktivist olan temizlik emekçisi André Balbina da keyfi bir kararla işten çıkarıldı.

Rio de Janeiro Belediye Başkanı Eduardo Paes ve Comlurb’un başkanı, işçilere ve sendika liderlerine baskı uygulayıp onları işten atmaya son verip, derhal sektör temsilcilerinin taleplerini dinlemeli ve işçilerin emeklerinin karşılığını vermeli.

Bu metni imzalayan bizler, Comlurb işçileriyle görüşmelerin derhal başlamasını, ayrıca sektördeki sendika aktivistlerine yönelik baskı ve işten çıkarmalara son verilmesini talep ediyoruz.

İmzalar:

Brezilya: Deputado Federal Glauber Braga, PSOL-RJ; Deputada Estadual Luciana Genro, PSOL-RS; Deputado Federal Marcelo Freixo (PSB); Babá – fundador do PSOL e dirigente da CST; Roberto Robaina – Vereador PSOL- RS; Milton Temer – Jornalista e fundador do PSOL; Lujan Miranda – Dirigenta da PSOL; Marinalva Oliveira – professora da UFRJ e ex-presidenta do ANDES; Gesa Correa – SEPE-RJ; Ricardo Antunes, UNICAMP; Ruy Braga, USP; Fabricio Pereira da Silva, UNESP; Bernardo Mançano Fernandes, UNESP; Ricardo Colturato Festi, UNB; Leonardo Péricles, presidente Nacional da UP; Esteban; Crescente, presidente da UP-RJ; Bernadete Menezes – Executiva Nacional do Psol; Zé Maria de Almeida, Presidente do PSTU; Verônica O’kely, Alternativa Socialista (LIS); Beto; Mariana Riscali – Executiva Nacional PSOL; Rogério Silva – Executiva Nacional Psol; Deputado estadual PSOL RJ Flavio Serafini; Paulo Eduardo Gomes Vereador PSOL Niterói RJ; Robério Paulino- Vereador PSOL-RN; Marco Antonio Perruso – Prof UFRR; Celeste dos Santos Pereira- Presidente da Adufpel; Luiz Henrique Schuch – Diretor Adufpel e ex presidente do Andes; Marcelo Paula de Melo prof UFRJ; Sara Granemann – profa UFRJ; Gláucia Lelis Alves – Profa UFRJ; Jacqueline Girão – Profa UFRJ; Douglas Diniz – Jornalista, membro do DN do PSOL; Silvia Leticia –Coordenadora Geral do SINTEPP; Belém e Sec. Exec. Nacional da CSP-Conlutas; Wellington Luiz Cabral – Direção do; Sindicato dos Químicos de São José dos Campos/SP, Executiva da FETQUIM/SP; Nancy de Oliveira Galvão – Secretaria Executiva Nacional da CSP Conlutas; Moacir Lopes, dirigente da FENASPS; Marcio Nogueira, Cineasta e Professor; Adriano Dias, trabalhador dos Correios e Dirigente da CSP-CONLUTAS Rio de Janeiro; Barbara Sinedino, Dirigente do SEPE (Sindicato dos Profissionais de Educação) do Rio de Janeiro; Bernarda Thailhana, Dirigente do SINTUFF; Diego Vitello, Diretor do Sindicato dos Metroviário de SP e SEN da CSP-CONLUTAS; Isadora Bueno, diretora da UNE (União Nacional dos Estudantes); Joice Souza, dirigente do PSOL Pará; João Santiago, Coordenador Geral do SINTSEP-PA; Marisa Santos, Dirigente do PSOL Belém; Pedro Rosa, Dirigente do SINTUFF (Sindicato de Trabalhadores da UFF) dirigente do PSOL; Rosi Messias, Diretório Nacional do PSOL e CST; Val Ribeiro, dirigente da FASUBRA; Carolina Cacau, professora da rede estadual do Rio e dirigente do MRT; CSP-CONLUTAS – CENTRAL SINDICAL E POPULAR; FENASPS -Federação Nacional Sindicatos Saúde Previdência e Assistência Social; Movimento de Luta nos bairros, vilas e favelas – MLB; Movimento de Mulheres Olga Benário; Movimento Luta de Classes – MLC; Sindicato Intermunicipal dos Servidores Públicos; Federais nos Municípios do Rio de Janeiro – Sindisep-RJ; SINTUFSC – Sindicato de Trabalhadores da UFSC; Sindscop; Sindicato Intermunicipal dos Servidores Públicos Federais nós Municípios do Rio de Janeiro – Sindisep-RJ; Unidade Popular; MRT e Juventude Faísca; SINDICATO DOS METALURGICOS DE SÃO JOSÉ DOS CAMPOS E REGIÃO/SP; SINDICATO DOS TRABALHADORES DO JUDICIÁRIO FEDERAL NO ESTADO DE SÃO PAULO; SINDICATO DOS TRABALHADORES NO SERVIÇO PÚBLICO FEDERAL NO ESTADO DE SÃO PAULO; SINDICATO DOS TRABALHADORES DA USP – UNIVERSIDADE DE SÃO PAULO/SP -SINTUSP; SINDICATO DOS TRABALHADORES NA EMPRESA DE CORREIOS E TELÉGRAFOS DO VALE DO PARAIBA/SP; SINDICATO DOS TRABALHADORES DA IND. DA CONSTRUÇÃO CIVIL DA REGIÃO METROPOLITANA DE FORTALEZA; SINDICATO DOS TRABALHADORES EM TRANSPORTE RODOVIÁRIO DO CEARÁ; SINDICATO DOS SERVIDORES PÚBLICOS MUNICIPAIS DE JUAZEIRO DO NORTE/CE; SINDICATO DOS TRABALHADORES NA INDÚSTRIA DE CONFECÇÃO FEMININA DE FORTALEZA/CE; SINDICATO DOS SERVIDORES DO PODER JUDICIÁRIO FEDERAL DO ESTADO DE MATO GROSSO; SINDICATO DOS COMERCIÁRIOS DE NOVA IGUAÇU/RJ; SINDICATO DOS TRABALHADORES NO SERVIÇO PÚBLICO MUNICIPAL DE LIMOEIRO DO NORTE/CE; SINDICATO DOS SERVIDORES DO PODER JUDICIÁRIO FEDERAL EM ALAGOAS; SINDICATO DOS TRABALHADORES NAS EMPRESAS DE TRANSP. RODOV DE PASSAG. INTERMUN. EST. CE; SINDICATO DOS TRABALHADORES DO JUDICIÁRIO FEDERAL E MPU NO MARANHAO; SINDICATO DOS TRABALHADORES NA INDÚSTRIA DA CONSTRUÇÃO E DO MOBILIARIO DE BELEM/PA; SINDICATO SERVIDORES DA SAÚDE DO ESTADO DO RIO GRANDE DO NORTE; SINDICATO MUNICIPAL DOS PROFISSIONAIS DE ENSINO DA REDE OFICIAL DO RECIFE/PE; SINDICATO DOS TRABALHADORES DA UNIVERSIDADE FEDERAL RURAL/RJ; SINDICATO DOS MUNICIPÁRIOS DE STA BARBARA DO SUL/RS; SINDICATO DOS TRABALHADORES EM PROCESSAMENTO DE DADOS NO ESTADO DO RIO GRANDE DO SUL; SINDICATO DOS EMPREGADOS NO COMERCIO DE PASSO FUNDO/RS; SINDICATO DOS EMPREGADOS NO COMERCIO DE SANTA CRUZ DO SUL; SINDICATO DOS TRABALHADORES NAS IND. DE CIMENTO, CAL, GESSO E CERÂMICA DO MUNIC. DE ARACAJÚ/SE; SINDICATO DOS TRABALHADORES NAS INDÚSTRIAS URBANAS DO ESTADO DE GOIÁS; SINDICATO DOS MUNICIPAIS DE STA BÁRBARA, BARÃO DE COCAIS E CATAS ALTAS (SINDICABASA) MG; SINDICATO DOS SERVIDORES PÚBLICOS DE MONTE CARMELO E REGIÃO MG; SERVIDORES PÚBLICOS DE SANTA CRUZ MG 30. SINDCEFET/MG – SINDICATO DOS DOCENTES DO CEFET/MG; SINDICATO DOS TRABALHADORES EM EDUCAÇÃO DA REDE PÚBLICA MUNICIPAL DE BH (SINDREDE BH)/MG; SINDSAÚDE – SUBSEDE CONTAGEM/MG; SINDICATO DOS SERVIDORES ATIVOS E INATIVOS DE TRÊS PONTAS/MG; SINDICATO DOS TRABALHADORES EM EMPRESAS DE ASS. PESQ. PER. INF E CONG DE MG (SINTAPPI); SINDICATO DOS TRABALHADORES EM SEG SOCIAL, SAÚDE, PREV, TRAB E ASS SOCIAL EM MG (SINTSPREV); SINDICATO DOS SERVIDORES PÚBLICOS MUNICIPAIS DE BETIM (SINDSERB) MG; SINDICATO DOS TRABALHADORES NAS INDÚSTRIAS DE CARNES. DERIV. CONG NO EST. DE MG; FEDERAÇÃO SINDICAL E DEMOCRÁTICA DOS TRABALHADORES METALÚRGICOS DE MINAS GERAIS MG; SINDICATO DOS TRABALHADORES NAS INDÚSTRIAS GRÁFICAS DE JORNAIS E REVISTAS NO EST DE MG (STIG); SINDICATO DOS TRABALHADORES DA SAÚDE DE BH E REGIÃO (SINDEESS)/MG; SINDICATO DOS TRABALHADORES DA SAÚDE DE DIVINÓPOLIS/MG; SINDICATO DOS TRABALHADORES DA SAÚDE DE FORMIGA/MG; SINDICATO DOS TRABALHADORES DA SAÚDE DE ITAJUBÁ/MG; SINDICATO DOS METALÚRGICOS E OF. MECÂNICAS E MAT. ELÉTRICO DE ITAÚNA E REGIÃO/MG; SINDICATO DOS METALÚRGICOS E OF. MECÂNICAS E MAT. ELÉTRICO DE PIRAPORA/MG; SINDICATO DOS METALÚRGICOS E OF. MECÂNICAS E MAT. ELÉTRICO DE SÃO JOÃO DEL REI/MG; SINDICATO DOS METALÚRGICOS E OF. MECÂNICAS E MAT. ELÉTRICO DE GOV VALADARES/MG; SINDICATO DOS METALÚRGICOS E OF. MECÂNICAS E MAT. ELÉTRICO DE ARAXÁ/MG; SINDICATO DOS METALÚRGICOS E OF. MECÂNICAS E MAT. ELÉTRICO DE BARÃO DE COCAIS/MG; SINDICATO DOS METALÚRGICOS E OF. MECÂNICAS E MAT. ELÉTRICO DE DIVINÓPOLIS E REG/MG; SINDICATO DOS METALÚRGICOS E OF. MECÂNICAS E MAT. ELÉTRICO DE ITABIRA/MG; SINDICATO DOS METALÚRGICOS E OF. MECÂNICAS E MAT. ELÉTRICO DE ITAJUBÁ E REG/MG; SINDICATO DOS METALÚRGICOS E OF. MECÂNICAS E MAT. ELÉTRICO DE OURO PRETO/MG; SINDICATO DOS METALÚRGICOS E OF. MECÂNICAS E MAT. ELÉTRICO DE PATOS MINAS/MG; SINDICATO DOS METALÚRGICOS E OF. MECÂNICAS E MAT. ELÉTRICO DE LAMBARI/MG; SINDICATO DOS METALÚRGICOS E OF. MECÂNICAS E MAT. ELÉTRICO DE VÁRZEA PALMA/MG; SINDICATO METABASE ITABIRA/MG; SINDICATO METABASE INCONFIDENTES/MG 59. SINDICATO DOS TRABALHADORES INDÚSTRIA CERÂMICAS MONTE CARMELO/MG; SINDICATO DOS TRABALHADORES TÊXTEIS DE SÃO JOÃO DEL REI/MG; SINDICATO DOS TRABALHADORES TÊXTEIS DE PIRAPORA/MG; SINDICATO DOS TRABALHADORES PÚBLICOS MUNICIPAIS DE JACAREÍ/SP; SINDICATO DOS TRABALHADORES DA INDÚSTRIA DA CONSTRUÇÃO CÍVIL E DO MOBILIÁRIO/RR; SINDICATO DOS TRABALHADORES DO SERVIÇO PÚBLICO MUNICIPAL DE ALAGOINHAS/BA; SINDICATO DOS TRABALHADORES NA INDÚSTRIA DO PETRÓLEO/PA, AM, MA, AP; SINDICATO DOS TRABALHADORES DO PODER JUDICIÁRIO FEDERAL/BA; FEDERACAO DEMOCRATICA DOS AGRICULTORES FAMILIARES E EMPREENDEDORES RURAIS/PE; FEDERAÇÃO DOS EMPREGADOS RURAIS/PE 69. SINDICATO INTERMUNICIPAL AGENTES COMUM. SAÚDE COMBATE ÀS ENDEMIAS DA REG MATO GRANDE/RN; SINDICATO DOS SERVIDORES PÚBLICOS MUNICIPAIS DE ARARIPINA/PE; SINDICATO DOS SERVIDORES PUBLICOS FEDERAIS EM TRABALHO, SAUDE, PREVIDÊNCIA/PR; SINDICATO DOS SERVIDORES PÚBLICOS MUNICIPAIS DE CAPELA/SE; SINDICATO DOS TRABALHADORES EM EDUCAÇÃO MUNICIPAL DE S.J.RIO PRETO/SP; ADMAP – ASSOCIAÇÃO DEMOCRÁTICA DOS APOSENTADOS E PENS. DO VALE DO PARAÍBA/SP; ANEL – ASSEMBLEIA NACIONAL DE ESTUDANTES – LIVRE; MOVIMENTO LUTA POPULAR; MOVIMENTO NACIONAL QUILOMBO RAÇA E CLASSE; MOVIMENTO RESISTÊNCIA POPULAR/DF; MML – MOVIMENTO MULHERES EM LUTA; SINTUFF; SINTSEP-PA; UNIDOS PRA LUTAR; SINTEPP BELÉM; SINDSAUDE BAIÃO; COLETIVO FEMINISTA MARIELLE VIVE; Andréa Solimões – Professora, Direção do Andes-SN Regional Norte II; Angelo Balbino – Oposição SINPRO/DF; Carlos Alberto – Professor, Coordenador de Finanças do SINTEPP BELÉM; Carlos Roberto de Souza – Diretor do Sind. Químicos SJCampos/SP (Jacareí); Cássia Ceres – Coletivo Feminista Marielle Vive-AP; Daniela Monteiro da Cruz – Bióloga, Coletivo Feminista Marielle Vive-PA; Davi Paulo Junior – Direção do Sind. dos Químicos de São José dos Campos e Região/SP; Demetrius Marcelino – Oposição Sind. dos Serv. Municipais de Aparecida; Douglas Diniz – Jornalista, Direção Nacional do PSOL; Dulcideia Palheta – Professora, Direção do Andes-SN Regional Norte II; Eduardo Pimentel – Coordenação do SINTSEP-PA; Gabriela Cunha – Professora, Movimento Themonia/LGBTQIA+; Gessé Siqueira da Luz – Téc. em Enfermagem, Mov. de Moradia de Santa Maria-DF; Isabela Alves Reis – Advogada, Coletivo Feminista Marielle Vive-DF; Izabel Firmino – Coordenação do SINTUFF/RJ, Coletivo Feminista Marielle Vive-RJ; Jacilene do Socorro – Coordenadora Geral da Sub-Sede do SINTEPP Baião-PA; Juliana de Freitas – Professora, Op. SINPRO-DF, Coletivo Feminista Marielle Vive-DF; Lucas Barbosa – Professor, Presidente do SINASEFE-DF, Unidos pra Lutar; Ludimilla Fagundes – Professora, Coletivo /feminista Marielle Vive-RS; Marcelo Diniz – Professor, Direção Regional Metropolitana do SINTEPP Pará; Marcos Solimões – Coordenação do SINTSEP-PA; Matheus Pontes – Professor, Presidente do SINSSEFE Caceres-MT, Unidos pra Lutar/MT; Mauricio Matos – Direção Nacional da FENAMP, Direção da CSP Conlutas-PA; Miriam Sodré – Professora, Secretária Geral do SINTEPP BELÉM; Neide Solimões – Coordenadora Geral do SINTSEP-PA; Paulo Sérgio – Coordenação da Sub-Sede do Sintepp de Concórdia do Pará; Reginaldo de Souza – Dir. Sind. Químicos SJC-Região (Jacareí); Reginaldo Reis –Coordenação da Sub-Sede do Sintepp Baião/PA; Rosa Oliveira – Professora, Direção do Grupo Folclorico Iaça; Sandra Guizan – Coordenação do SINTUFF-RJ; Sérgio De Brito Garcia – Direção da Subsede Apeoesp Taboão/SP; Suzete Chaffin – Professora, Coletivo Feminista Marielle Vive-SP; Vera Coimbra – Trabalhadora da Saúde, Direção da CSP Conlutas-PA; Zarah Trindade – Advogada, Coletivo Feminista Marielle Vive-PA

Arjantin: Juan Carlos Giordano, Diputado Nacional en el Frente de Izquierda y los Trabajadores (FIT-U) de Provincia de Buenos Aires, dirigente nacional Izquierda Socialista (IS); Mónica Schotthauer, delegada ferroviaria y Diputada Nacional  de IS/FIT; Rubén “Pollo” Sobrero, Secretario General del Unión Ferroviaria seccional Oeste, Edgardo Reynoso dirigente ferroviario del Cuerpo de Delegados de Ramal TBA-Sarmiento y ; Angélica Lagunas,  Secretaría Gral de ATEN Capital (Docentes), Liliana Olivero, ex Diputada por Córdoba de Izquierda Socialista/FIT; Mariana Scayola (Secretaria General comisión directiva Ademys-docentes de Ciudad de Buenos Aires) y Jorge Adaro (Secretario Adjunto); Laura Marrone, dirigente docente de CABA y ex legisladora de IS-FIT en CABA; Mercedes Trimarchi, dirigente de la agrupación de mujeres Isadora. Nicolas del Caño, Dirigente del Partido de los Trabajadores Socialista (PTS) en el FIT-U; Miryam Bregman, Dirigenta del PTS en el FIT-U; Movimiento de Agrupaciones Clasistas (MAC); Claudio Dellecarbonara, miembro por la minoría de la directiva de AGETSYP, Diputado Pcia Bs As FIT U; Andres Blanco, Sec Adjunto de SOECN de Neuquen, Diputado provincial FIT U; Luana Simioni, Secretaria General Junta Interna ATE IOMA La Plata; Lorena Timko, Secretaria General Junta Interna ATE Desarrollo de la Comunidad La Plata; Carlos Artacho y Guillermo Schmal, miembros de comision directiva de FOETRA Bs As ( cargo rotativos); Raul Godoy, Obrero de Zanon, Diputado FIT mandato cumplido; Alejandro Vilca, recolector de basura y Diputado Provincial de Jujuy por el FIT U; Martin Brat, Delegado General de la Comisión interna GPS delegados de los tercerizados (850 trabajadorxs) de Aerolíneas Argentinas. Aeroparque; Nathalia Gonzalez Seligra, Secretaria de Organización de Suteba Matanza. Dirigente nacional de la agrupación docente 9 de abril/La Marrón; Natalia Hernandez, Secretaria de mujer y géneros de Suteba La Matanza. Agrupación 9 de abril/La Marrón; Andrea López, miembro por la minoría del Consejo Directivo Provincial de CICOP; Pablo Peralta, revisor de cuentas AGTSyP; Víctor Ottoboni, Enzo Pozzi, miembros de la Comisión Directiva SUTNA nacional (Sindicato del Neumático) y obrero de FATE;Juan Contrisciani, delegado PARITARIO y del sector Cobreria- ATE Astillero Rio Santiago; Julio Mamani, Obero de Altos Hornos Zapla y Consejal de Palpala por el FIT U; Jorge Medina, Eduardo Ayala, Madygraf (ex Gráfica Donneley recuperada por sus trabajadores); Lorena Gentile, Gabriel Fernandez y Poke Hermosilla, Agrupación Bordó de la Alimentación; Leonardo Saraceni, Cristian Olave y Daniel Erviti, delegados de base, línea B del subte; Jose Montes Astillero Rio Santiago; Carlos Ortigoza delegado del sector gradas – Cuerpo de delegados ATE Astillero Rio Santiago; Eduardo Saab, miembro del Cuerpo de Delegados de APA (aeronáuticos) de LAN Argentina; Fabián Ponce comisión interna Securitas terciarizada de LAN Argentina (Ezeiza); Eduardo Toro, delegado Textil Elemento CABA; Ignacio Serrano, obrero de Metalsa, Referente de la Lista Azul de la UOM; Cynthia Bernabitti y Luis Sucher, Trabajadores reincorporados, Agrupación Marrón/Hospital Posadas; Luis Giordano, Congresal lista Bordo Sojo (Jaboneros); Ariel Moreno y Luciano Morrone, Delegados –Secco- Agrupación Trabajadores de la Energía Móvil; Daniel San Martín. Delegado ATE- Ministerio de Trabajo, Empleo y Seguridad Social de La Matanza; María Eugenia Fernández. Delegada ATE- Ministerio de Trabajo, Empleo y Seguridad Social de La Matanza; Franco Villalba- Referente Histórico de Jabon Federal-Agrupacion Bordo; Vanesa Barcena delgada Luz y Fuerza Córdoba; Tomas Rodriguez degado metalúrgica Weg; Óscar Cariglio y Marco Oropel trabajadores de Molinos Minetti; Natalia Marchetti y Antonella Peralta comisión de mujeres de Molino Minetti; Laura Magnaghi, Comisión Directiva de Ate Sur, Hospital Alende; Hector Penuto y Nelson Martínez González delegados ATE – Mrio de la Producción de la PBA; Horacio «Titi» Bernaola y Julián Morales delegados Junta Interna ATE Educación; Natalia Martinez y Aldo Gramundo, delegados ATE Mrio Agroindustria; Mercedes Guillen y Eugenia Boni, delegadas ATE Mrio de Salud; Sebastian Burgos delegado ATE Legislatura de la Pcia de Bs As; Lucia Rotelle, delegada ATE – Hospital José Ingenieros de LP; Augusto Huerta, secretario gremial JI ATE- Loteria; Nahuel Inchauspe, delegado ATE- Lotería; Lorena Lisanda, Marian Lopetegui, Natalia Tauil, Natalia Literini, Mario Llorente, Martín Yañez- Delegados Junta Interna ATE IOMA; María Alejandra Pirone, Lorena Lugo, María Malec, Walter Moreti, Mirna Vidal y Mariana Chiorra, delegados Junta Interna ATE Desarrollo de la Comunidad; Valeria Maschluk, delegada ATE, PAMI Berazategui; Marcelo Gómez, secretario general Junta Interna-ATE DG Música de CABA; Javier Brat delegado Junta Interna-ATE DG Música CABA; Lorena Itabel, delegada Junta internaI-ATE Mecon; Pablo Anino, delegado -ATE Mecon; Andrés Arnone, delegado -ATE Mecon; Leo Amendola delegado Ate trabajo; Yamila Grinsberg, delegada ATE Trabajo; Música de CABA; Leandro Sorribas, delegado Junta Interna-ATE RUB CABA; Florencia Claramonte, delegada de la Junta Interna ATE Garrahan; Florencia Vargas, delegada de la Junta Interna ATE Garrahan; María Eugenia Fernández Delegada ATE Trabajo, Agencia Territorial La Matanza; Daniel San Martín Delegado ATE Trabajo, Agencia Territorial La Matanza; Laura Champeau, Secretaria de Organizacion, SUTEBA Ensenada; Claudia Añazco San Martin, Secretaria de genero, Suteba Ensenada; Juan Porto, delegado a FeSProsa y miembro de la Comisión directiva seccional Hospital San Martín, CICOP; Horacio Lasalle, vice presidente secciónal Hospital Cestino de Ensenada, CICOP; José Raquiar miembro de la Comisión directiva secciónal Hospital Rossi, CICOP; Hugo Dearte y Erica Sechi Comisión Directiva secciónal Hospital el Dique de Ensenada, CICOP; Pamela Gallina, Comisión directiva secciónal htal Sbarra, CICOP; Natalia Páez, Comisión directiva secciónal htal San martin, CICOP; Laura Cano, Comisión Directiva secciónal htal Romero – Ingenieros, CICOP.; M. Gabriela Puebla. Trabajadora Social. Secretaria General.Cicop Seccional Cordero. Hosp Petrona Villegas; German Noguera y Agustin Grioni, delegados ADULP – Facultad de Arquitectura UNLP; Julieta katkoff..referente de pan y rosas y de Agrup. Violeta Negra en Salud de Neuquen; Yzmin Muñoz referente de la agrupación Negra en ATEN Neuquen; Natalia Hormazábal Consejala y abogada del CEPRODH; Marina Cattilao, dirigente de las obreras textiles de la Textil Neuquen bajo Gestion Obrera; Franco Vergara, dirigente de MAM, Neuquen; Graciela Monje, Secretaria de salud de Suteba Quilmes; Maria Díaz Reck, congresal , SUTEBA La Plata; Graciela Frañol, delegada de base de ATEN Neuquén (docentes); Yazmin Muñoz, integrante de la comisión directiva de ATEN Neuquén (docentes); Brenda Reymundo, delegada SUTEBA (docentes de la Provincia de Buenos Aires); Jorgelina Esteche, Congresal Suteba Morón, La Marrón; Griselda Bulgach, Congresal Suteba Ituzaingo, La Marrón; Facundo Pilarche, Congresal SUTEBA San Martin-Tres de Febrero; Ma. Elizabeth Campodónico Congresal SUTEBA San Martin-Tres, de Febrero; Wendy Lombardo, delegada SUTEBA (docentes de la Provincia de Buenos Aires); Alejandro Oviedo, delegado SUTEBA (docentes de la Provincia de Buenos Aires); Noemí Romero, delegada SUTEBA (docentes de la Provincia de Buenos Aires); Selva Álvarez, delegada SUTEBA (docentes de la Provincia de Buenos Aires); Andrea Márquez Delegada Suteba; Raquel Lezcano, delegada SUTEBA (docentes de la Provincia de Buenos Aires); Nahuel Pilarche, delegado SUTEBA (docentes de la Provincia de Buenos Aires); Sabrina Cortez, delegada SUTEBA (docentes de la Provincia de Buenos Aires); Ariel Iglesias, de la CD de SUTEBA La Matanza (docentes de la Provincia de Buenos Aires); Ivana Otero Secretaria de Cultura de Ademys; Marilina Arias miembro vocal del Consejo Directivo de Ademys; Federico Puy referente gral y delegado de UTE del Normal 5; Virginia Espeche- delegada UTE escuela 8 de 01 Candidata a Secretaria General por la Multicolor en UTE-CTERA; Laura Espeche y Pablo Escobar Lista Bordó/FURS del secretariado Provincial del SUTE/ Mendoza; Paola Vignoni Secretariado Departamental Guaymallen, SUTE y Sergio Onofrio, Secretariado Departamental Capital, SUTE Mendoza, por la Lista Bordó/FURS.; Yuri Fernández, Obrero de Brukman (Cooperativa 18 de diciembre), fábrica expropiada por la lucha de sus trabajadores; Ernesto González, miembro de Cooperativa Chilavert, imprenta recuperada y gestionada por sus trabajadores; Gustavo de Biase, delegado Vialidad Nacional; Agrupación Bordo de la Alimentacion; Agrupación Bordo Marron SOECN Neuquen; Agrupación Marrón Clasista en ATE; Agrupación Marrón docente; Agrupacion Bordo Marrón Ceramista Neuquen; Agrupación Negra docente, Neuquen; Agrupación El despegue-Bordó (aeronáuticos de Ezeiza y Aeroparque); Lista Violeta Telefónicos; Lista Granate en el Sutna-Neumático; Agrupación Marrón en Coca-Cola; Agrupación El Despegue Ezeiza-Aeroparque (Trabajadores aeronáuticos); Agrupación docente 9 de Abril en la lista Marrón; Agrupación Naranja Ferroviaria Nacional; Agrupación Naranja Petrolera; Metalúrgicos de base; Agrupación El Frente No Docente de ATULP; Agrupación de Docentes e Investigadores de Izquierda; Corriente de Izquierda por la Salud Pública; Corriente 9 de abril, Lista Bordó en el FURS, conducción del SUTE/ Mendoza; Agrupación Docentes de Base Córdoba; Agrupación Bordo Jabonera; Agrupación Bordo del subte. Movimiento Socialista de los Trabajadores (MST); Alejandro Bodart, Cele Fierro, dirigentes del MST en el FIT-U; Luciana Echeverria, diputada provincial de Córdoba por el MST; Guillermo Pacagnini, Sec. Gral de la Cicop. Partido Obrero (PO); Romina del Pla, Sec Gral del SUTEBA La Matanza y dirigenta del PO; Gabriel Solano y Nestro Pitrola, dirigentes del PO; Amanda Martin, Sec Gramial de Ademys y legisladora de CABA del FITU.

Bolivya: Humberto Balderrama, miembro de la Dirección Nacional del Partido de los Trabajadores; Eliseo Mamani, ex ejecutivo Federación de Maestros Rurales de La Paz; Gualberto Arenas, secretario general CSUTCB Orgánica (Confederación Sindical Trabajadores Campesinos de Bolivia); Eliseo Mamani, ex secretario Ejecutivo de Federación Magisterio Rural de La Paz Bolivia; Humberto Balderrama, dirigente del Partido de los Trabajadores (Bolivia), profesor universitario; Jorge de la Rocha, ex dirigente Confederación Magisterio Urbano de Bolivia; Amado Quispe, ex dirigente trabajadores salud pública y de la Central Obrera Departamental de Chuquisaca (Bolivia), dirigente del Partido de los Trabajadores. Cacho Mancilla, dirigente de la Confederación Nacional de Jubilados de Bolivia.

Şili: Movimiento Socialista de les las y los Trabajadores; Partido Trabajadores Revolucionarios PTR; Frente por la Unidad de la Clase Trabajadora; Socialismo Revolucionario; Disidencias en Lucha.; sadora Mujeres en Lucha; Fuerza 18 de octubre; Fuerza de Unidad y Lucha; Revista El Porteño; Priscilla Fernandez presidenta sindicatos Tottus Copiapo Vallenar; Alejandra Arévalo, Presidenta de Sindicato de Profesores Til Til, Chile; Felipe Corvalan Destefani dirigente sindical en clínica INDISA y director de asuntos laborales en FESPROSAP, candidato a diputado por el distrito 14 en Santiago; Ranier Rios Puebla, dirigente MST (Movimiento Socialista de los Trabajadores); Jonathan Rios, candidato diputado MST Santiago Chile; Luna Muñoz, candidata diputada MST Santiago Chile; Javier Ayarza, candidato core Santiago Chile; Javiera Munita, Isadora Mujeres en Lucha Chile.; Bastian Guzman, Disidencias en Lucha Chile; Gustavo burgos, candidato diputado Región de Valparaiso; Denis Barria, Candidato a diputado Región de Valparaiso; Celso Calfullan. Socialismo Revolucionario. Candidato a Core; Patricio Guzmán, editor de Werken Rojo

İspanya:  Josep Lluis del Alcázar, delegado sindical de enseñanza pública y dirigente Lucha Internacionalista (LI); Marga Olalla, delegada sindical de trabajadores municipales de Barcelona, Militante de LI; Miquel Blanch, delegado sindical de profesorado de escuelas de adultos, miembro de la Corriente Sindical de CCOO de Girona, Militante de LI; M. Esther del Alcázar, delegada sindical de enseñanza pública y dirigente de LI;

ABD: Emmanuel Santos, de Socialist Core.

Panama: Priscilla Vásquez, dirigente nacional de los trabajadores del Seguro Social; Virgilio Arauz, dirigente de Propuesta Socialista.

Meksika: Nueva Central de los Trabajadores: Sindicato Mexicano de Electricistas (SME); Alianza de Tranviarios de México (ATM); Sindicato de Trabajadores del Transporte de Pasajeros del Distrito Federal (STTPDF); Sindicato Independiente de Trabajadores de la Universidad Autónoma Metropolitana (SITUAM); Sindicato Único de Trabajadores del Instituto de la Educación Media y Superior (SUTIEMS); Central Unitaria de Trabajadores de México (CUTM); Asociación Sindical de Trabajadores del INVI (ASTINVI); Confederación de Jubilados, Pensionados y Adultos Mayores de la República Mexicana, (CONJUPAM); Sección IX de la Coordinadora Nacional de Trabajadores de la Educación (CNTE); Sociedad Cooperativa Trabajadores de Pascual SCL; Alianza Cooperativista Nacional, A.C. (ALCONA); Federación Nacional de Sindicatos Democráticos (FNSD); Sindicato Estatal de Trabajadores de la Educación de Baja California (SETEBC); Sindicato de Trabajadores de Servicios Académicos y Docentes del Colegio de Educación Profesional Técnica del Estado de Nayarit (SITRAyD-Conalep); Sindicato de Trabajadores al Servicio del Estado y Municipios de Nayarit (SITEM); Sindicato de Trabajadores al Servicio de los Poderes del Estado y Municipios, Instituciones Descentralizadas Estales y Empresas Privadas de Nayarit (SYSPEMIDEPN); Sindicato Independiente de Trabajadores al Servicio de Educación del Estado de Nayarit (SITSEN); Unión General Obrera Popular, Campesina (UGOPC), Chiapas; Sindicato Único de Trabajadores del Colegio de Bachilleres del Estado de Guerrero (SUTCOBACH); Sindicato Autónomo de Trabajadores del Municipio de San Luis Potosí (SATMSLP); Sindicato Revolucionario Democrático de la Industria Química Similares y Conexos de la República Mexicana (SRDIQSCRM); Sindicato de Trabajadores Académicos de la Universidad Autónoma de Chapingo (STAUACH); Sindicato de Empleados Públicos del Sistema Intermunicipal de los Servicios de Agua Potable y Alcantarillado de Guadalajara (SEPSIAPA); Sindicato Único de Trabajadores Académicos del Colegio de Educación Profesional Técnica del Estado de Tlaxcala (SUTACEPTET); Sección 9, Oaxaca, Sindicato Independiente Nacional de Trabajadores de la Salud (SINTS); Sindicato Único de Trabajadores de Telebachilleratos Comunitarios del Estado de Oaxaca (SUTTBCEO); Sindicato Unitario de Trabajadores de la Universidad Autónoma de Nayarit (SUNTUAN); Sindicato Unitario de Trabajadores de la Universidad Autónoma de Puebla (SUNTUAP); Cooperativa de Agricultores de Chapingo (CACH); Asociación de Profesores Jubilados y Pensionados de Chapingo (APJPCH); Corriente Democrática Trabajadores Democráticos de Occidente (TRADOC); Sindicato Independiente de Trabajadores Universitarios de Colima (SITU); Sindicato Independiente de Trabajadores y Trabajadoras del Gobierno del Estado de San Luis Potosí (SITTGE); Sector INBAL / Sindicato Nacional Democrático de Trabajadores de la Secretaria de Cultura (SNDTSC); Centro de Investigación Laboral y Asesoría Sindical (CILAS); Unión General de Obreros y Campesinos de México “Bandera Roja”(UGOCM), Oaxaca; Sindicato Nacional de Docentes de Conalep (SINADOCO); Sindicato de Trabajadores del Instituto Mexicano de Tecnología del Agua (SITIMTA); Sindicato Independiente de Trabajadores en Investigación de Ciencias de la Salud (SITIC Salud); Sindicato Internacional de Constructores de Elevadores de México (SICE-M); Federación Nacional de Sindicatos de Trabajadores de la Educación (FENASTE); Cooperativa LF del Centro; Centro de Investigación Internacional de Economía Social de la Universidad Iberoamericana; Cooperativa Labizet; Programa de Autogestión Cooperativa de la UACM. Adriana Urrea Torres, Secretaria General del Sindicato Único de Trabajadores de Notimex en huelga; Juan Pablo Hernández Lara, Secretario General del Sindicato Nacional de Trabajadores de General Tire de México; Carlos Galindo, Secretario de Relaciones del Sindicato de Trabajadores de la UNAM (STUNAM); Raymundo Hernández, Coordinador General de las Brigadas Emiliano Zapata de México (BEZ-MÉX); Leticia López Zamora Secretaria General Sindicato de la Unión de Trabajadores del Instituto de Educación Media Superior SUTIEMS; Roberto Ylhuicatzi del Grupo Socialista Obrero, relaciones exteriores; Enrique Gómez, Francisco Retama, dirigentes del Movimiento al Socialismo (MAS); Jesús Torres Nuño, ex presidente del Consejo de Administración de Trabajadores Democráticos de Occidente (Tradoc)

Peru: Jorge Corzo, dirigente del Partido de los Trabajadores Uníos; Enrique Fernández Chacón, ex diputado nacional de Uníos en Perú.

Dominik Cumhuriyeti: Henry Morel, periodista y militante del MST (Movimiento Socialista de los Trabajadores)

Türkiye: Sedat Durel, İletişim-İş eski Genel Sekreteri; Atakan Çiftçi, Eğitim-Sen işyeri temsilcisi; Oktay Çelik, İDP Genel Başkanı, Gorkem Duru, Gazete Nisan editörü.

Venezuela: José Bodas, secretario general de la Federación Unitaria de Trabajadores Petroleros de Venezuela (Futpv); Orlando Chirino, dirigente nacional de la Corriente Clasista, Unitaria, Revolucionaria y Autónoma (C-cura); Armando Guerra, ex dirigente sindical de Hidrocapital; Miguel Ángel Hernández, secretario general Partido Socialismo y Libertad (PSL). Simón Rodríguez Porras (PSL). Mariela Alcala, docente, vocera sindicato Suma, Fetramagisterio; Luis Giovanni Fernández, Secretario General de Asociación de Empleados de la Universidad de Carabobo

Yorumlar kapalıdır.