İnternet sansürü protesto edildi: “Biz filtreyi kahvede severiz!”

İleri demokrasiyi savunduğunu iddia eden AKP en sonunda İnternet’e de dokundu. 22 Ağustos’ta yürürlüğe girecek olan filtreleri ve İnternet sansürünü protesto etmek için Türkiye’nin 31 ilinde genç, yaşlı herkes, en çok da facebook üzerinden etkinliği öğrenerek katılımlarını belirttiler ve meydanları doldurdular.

Yasaya göre 22 Ağustos’tan itibaren kullanıcılar seçtikleri paketlere göre bazı sitelere giremeyecekler. Yaklaşık 150 kelime yasaklanacak ve DNS ayarlarıyla oynamak suç sayılacak. Yetkililer “Standart Paket”in şu an kullandığımız paketten hiçbir farkı olmayacağını söylese de, biz tabii ki bu duruma inanmıyoruz.

Hükümetin uygulamak istediği bu sistemi şu an dünyada Çin, İran gibi baskıcı-otoriter ülkeler kullanıyor.

Şimdi gelelim İstanbul’daki mitingin ayrıntılarına: 15 Mayıs Pazar günü saatler 13.30’u gösterdiğinde İstiklal Caddesi hareketlenmeye başladı. 14.00 itibariyle de miting başladı. Ellerindeki dövizlerle, pankartlarla, renkli kostümlerle, klavyesini, mouse’nu alanlar meydanlara hücum ederek internet sansürüne tepkilerini gösterdiler.

Yürüyüş boyunca İstiklal Caddesi çok değişik sloganlara ev sahipliği yaptı. Bunlardan bazıları; “Tayyip şaşırma sabrımızı taşırma! Tayyip elini internetten çek! Tayyip baksana kaç kişiyiz saysana! İmamın Ordusu İnternetten Defol!” idi.

Sloganlardan daha da ilginç olan şey ise pankartlardı. “Biz filtreyi kahvede severiz! Özgür olma demiyorum hobi olarak yine ol! Haydar beni tahrik etmiyor! Çarşaflı Modem İstemiyoruz! BTK Bi dur Allah’ını seversen zaten ortalık karışık! Kitapları toplatan, interneti kapatan hükümet istifa!” gibi değişik pankartların yer aldığı gösteriye sözlüklerin katılımı çok büyüktü. Ekşisözlük, incisözlük, antiekşisözlük, kötüsözlük, itüsözlük, çaylaklarsözlük, nüsözlük gibi sözlüklerin yanı sıra itiraf.com, uykusuz ve penguen dergisi çalışanları ve LGBTT Dayanışma Derneği de katıldı.

İstanbul’daki yürüyüşe yaklaşık 30 ila 40 bin arasında kişinin katıldığı tahmin ediliyor. Bu tür organizasyonlar her zaman ses getirir. Çoğu insan böyle kalabalık bir mitingde olay çıkacağını düşündükleri için gelmediklerini söylüyor. Eğer bu mitingleri 22 Ağustos’a kadar hiç olmazsa iki haftada bir yapabilirsek belki sesimizi daha çok kişi duyabiliriz. Hakkımızı, öğrenme ve bilgi edinme özgürlüğümüzü elimizden alan bu baskıcı-gerici uygulamaya karşıyız. Bizler “Herkes için özgürlük” anlayışını destekliyoruz.

Yorumlar kapalıdır.