Galatasaray Üniversitesi’nden akademisyenler: “Tutuklu ve gözaltındaki öğrenciler serbest bırakılsın!”

Galatasaray Üniversitesi’nden akademisyenler, Boğaziçi bileşenlerinin sürdürdüğü demokratik mücadeleye dönük gerçekleşen polis saldırılarına karşı bir açıklama yaptı. Metinde, tutuklu ve gözaltındaki öğrencilerin derhal serbest bırakılması, üniversitelere dönük polis müdahalesinin sonlandırılması ve rektörlerin üniversite bileşenlerince seçilmesi talepleri dile getirildi. Metnin tamamı şu şekilde:

Basına ve Kamuoyuna;

Boğaziçi Üniversitesi’ne dışarıdan rektör atanmasına karşı gelişen ve demokratik özerk üniversite taleplerini yükselten harekete yönelik saldırıyı ülkemizin geleceğine yapılmış bir saldırı olarak görüyoruz. Bunun uzunca süredir üniversiteleri bir emir komuta zinciri halkası haline getirme çabasının parçası olduğunu düşünüyoruz.

Bir üniversiteyi üniversite yapan, ne öğretim üyesi sayısı, ne öğrenci sayısı, ne de başka bir nicel kriterdir. Bugün dünyanın en saygın üniversitelerinin ortak özelliği özerk bir işleyişe sahip olmaları ve akademik özgürlüğe sınır koymamalarıdır. Bu atamaya karşı Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin, akademisyeniyle, öğrencisiyle, mezunuyla, idari personeliyle sergilediği kolektif direniş üniversite idealini ve demokrasiyi savunmak içindir.

Bilimsel özgürlük için şart olan özerk üniversite mücadelelerinde; öğrencilerin ve meslektaşlarımızın yanındayız. Gözaltındaki ve tutuklanmış öğrencilerin derhal serbest bırakılmasını, üniversitelere dönük polis müdahalesinin sonlandırılmasını ve rektörlerin üniversite bileşenlerince seçilmesini talep ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Galatasaray Üniversitesi’nden Akademisyenler

Yorumlar kapalıdır.